Přirozenou ochranu nabízelo obyvatelům už dávno před Kristem. A už na konci 9. století se proměňuje v mohutné hradiště, příští sídlo knížecí správy a vyhledávané obchodní centrum. O tři století později se začíná rozrůstat v město, rozpínající se v rozloze dnešní památkové rezervace a zasahující i na území podél Labe a Orlice. Poprvé je Hradec Králové připomínán jako město roku 1225 v listině krále Přemysla Otakara I. a patří tedy k nejstarším v Čechách.
Město českých královen
Prestiž Hradce vzrůstá na počátku 14. století, když jej král Václav II. připsal spolu s dalšími východočeskými městy své choti Elišce Rejčce. Statut královského věnného města a královnin pobyt na zdejším královském hradě v letech 1308-18 měl pro Hradec velký význam nejen hospodářský, ale hlavně politický. Eliška si počínala jako vladařka, jejíž dvůr předčil nádheru dvora pražského. Také přítomnost druhé královny Elišky Pomořanské, vdovy po Karlu IV., Hradci prospěla. Královna, pobývající na královském hradě v letech 1378-93, se postarala o potvrzení některých stávajících městských privilegií i vydání nových. V Hradci zůstala až do konce svých dní, žila však nepoměrně skromněji než její předchůdkyně.
Období prosperity se střídalo s pohromami, kterou rozpoutaly živly nebo epidemie. Rozsáhlé požáry opakovaně pustošily město v letech 1290, 1339 a 1407 a ovlivnily jeho gotickou přestavbu. Už na konci 14. století převládaly ve městě zděné jednopatrové domy z kamene a cihel, s klenutými přízemními prostorami, s podloubím a hlubokými sklepy. Nejvýznačnější stavbou a novou dominantou města se stal kostel sv. Ducha, zřejmě stála i radnice, která je poprvé připomenuta v roce 1418. Svou rozlohou, počtem domů a obyvatel i svými právy a významem patřil Hradec k největším a nejpřednějším městům v českém království.
V době husitských válek na počátku 15. století se Hradec stal vedle Prahy a Tábora jedním z center husitů, kteří město dobyli v červnu roku 1420. Pod vedením kněze Ambrože podnikalo zdejší orebské bratrstvo mnoho výprav proti klášterům v širokém okolí a jako jedno z posledních setrvalo v odporu proti králi Zikmundovi, a to až do roku 1437. Toto období, často označované za slavnou kapitolu v historii města, ve skutečnosti trpce poznamenalo jeho tvář. Husité pobořili mnohé kostely a kláštery a v roce 1423 zcela zničili královský hrad - příbytek královen Elišek. Ušetřen zůstal pouze kostel sv. Ducha se sousední kaplí sv. Klimenta.
Doba renesance a baroka
Nový hospodářský, kulturní a politický rozmach, který v Hradci Králové nastal za vlády krále Jiřího z Poděbrad a jeho následníků z dynastie Jagellonců, byl zastaven v roce 1547, kdy se Hradec postavil spolu s dalšími českými městy proti císaři Ferdinandu I. Zdrcující porážka přinesla městu konfiskaci rozsáhlého majetku a rovněž ztrátu privilegií a politických práv. Teprve v poslední čtvrtině 16. století se primasovi města Martinu Cejpovi z Peclinovce podařilo uspořádat finanční poměry Hradce Králové natolik, že mohla být zahájena jeho stylová přestavba. Téměř všechny domy byly nově překlenuty a dostaly renesanční průčelí s bohatě zdobenými štíty. Městská silueta byla obohacena o novou dominantu v podobě Bílé věže.
Už v době válečných událostí se ve městě zabydlel jezuitský řád, který hned po ukončení bojů přikročil ke stavbě kostela Nanebevzetí Panny Marie a jezuitské koleje na Velkém náměstí. Další rozsáhlejší objekty vznikaly pro potřeby královéhradeckého biskupství, které bylo zřízeno papežskou bulou v roce 1664. V tu dobu byl farní kostel sv. Ducha povýšen na katedrálu, při níž byla zřízena kapitula se šesti kanovníky. Jejich původně gotické domy byly barokně upraveny a opatřeny zdobnými štíty, a proto dnes patří barevné kanovnické domy mezi nejdůležitější barokní památky ve městě. Tyto monumentální barokní stavby ze 17. a z počátku 18. století, především biskupský palácna Velkém náměstí a areál biskupského semináře a kostela sv. Jana Nepomuckého na místě bývalého královského hradu, výrazně změnily nejen vnitřní podobu města, ale i jeho siluety. Barokní přestavba se týkala i kaple sv. Klimenta, radnice a většiny měšťanských domů a veřejná prostranství byla ozdobena barokními plastikami, z nichž nejmonumentálnější bylo morové sousoší se sochou Panny Marie.
Vojenská pevnost a bitva u Hradce Králové
Po celou dobu svého trvání královéhradecká pevnost paradoxně neplnila své vojenské poslání. Několikrát byla pouze válečně vyzbrojena, naposledy v roce 1866 v době prusko-rakouské války. Válečné operace se však pro Rakousko vyvíjely velmi špatně. Po několika prohraných bitvách soustředili Rakušané svá vojska u Hradce Králové. Na výšině Chlum došlo 3. července 1866 k jedné z největších bitev 19. století, v níž Prusové zvítězili a téměř čtvrt milionů rakouských vojáků bylo nuceno ve zmatku ustoupit k pevnosti. Prchajícím vojskům bylo pouze dovoleno projít městem a ustupovat dále směrem na Moravu, v pevnosti směli zůstat jen ranění. Následující den po bitvě vyzvali Prusové Hradec Králové ke kapitulaci. Dočkali se však odmítavé odpovědi a po několik dní město marně ostřelovali z děl. Smutnou dohrou války byla epidemie cholery, která postihla obyvatele v říjnu toho roku.
Od vojenské pevnosti k „Salonu republiky“
Stavební činnost v Hradci Králové ve 20. a 30. letech měla ohlas doma i v zahraničí. Přijížděli sem zástupci řady měst, aby poznali metody zdejší výstavby, představitelé města byli zváni na mezinárodní kongresy o urbanismu. Město, dosud malé svým rozsahem, získávalo velkoměstský ráz a oprávněnou pověst "Salonu republiky".
Slavné osobnosti
Mezi osobnosti, které v Hradci Králové studovaly, žily nebo působily patří Jan Rokycana, pozdější pražský arcibiskup, rektor pražské univerzity Jan Kampanus Vodňanský, obrozenecký tiskař a nakladatel Jan Hostivít Pospíšil, k jehož buditelské družině patřili Václav Kliment Klicpera, Magdaléna Dobromila Rettigová, Josef Liboslav Ziegler a mnoho dalších obrozenců, dramatik Josef Kajetán Tyl, skladatel František Škroup, básník Karel Jaromír Erben, malíř František Kaván, spisovatel a dramatik Alois Jirásek, spisovatel Ignát Herrmann, historik Jaroslav Goll, spisovatel a dramatik Karel Čapek, spisovatel Rudolf Těsnohlídek, malíř Bohumil Kubišta, spisovatel Jaromír John, malíř Vojtěch Sedláček a mnoho dalších.
Současný Hradec Králové